A pecsétviaszgomba (ganoderma gomba)


A pecsétviaszgomba, más néven ganoderma gomba már a nyugati országokban is egyre ismertebb és elismertebb gyógygomba, mely Ázsiában széles körben elterjedt, de hazánkban is honos.

A távol-keleti országokban, elsősorban Kínában, Japánban, Koreában már 4000 éve ismerik. Főleg a hagyományos kínai gyógyászatban (a továbbiakban: HKO) használták. Hasonló jelentőségű, mint a ginszeng. Már a Han dinasztia idején (Kr. e. 200-tól Kr. u. 200-ig) lingzhi néven említik. A dinasztia tagja, Wu császár e gombában a halhatatlanság egyik eszközét látta és ezért a palota falain belül tartotta.

Kiterjedt és kúraszerű alkalmazása javítja az immunrendszer működését, segít a leromlott egészségi állapotú betegek gyógyulásában, kiemelt jelentősége van a gyomor-, a vastagbél-, a máj- és a hasnyálmirigyrák kiegészítő kezelésében és a kemoterápia mellékhatásainak kivédésében.

Publikációk sora bizonyítja, hogy alternatív adjuvánsként használják leukémia, karcinóma, hepatitis és diabetes betegségek esetén. A legtöbb esetben azonban hiányoznak az elfogadható bizonyítékként szükséges kontroll vizsgálatok. Az utóbbi évtizedben már egyre több igényes beszámoló közlemény jelenik meg a terápiás alkalmazhatóságról.

Számos preklinikai és klinikai vizsgálat számol be farmakológiailag igazolt hatásokról. A publikált adatok immunmoduláns, érelmeszesedés-gátló, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, kemopreventív, radioprotektív és antitumor aktivitásokról nyújtanak tájékoztatást, de olyan hatásokról is beszámolnak, miszerint elősegíti az alvást, csökkenti a véralvadást, vércukorszintet, a vér lipidtartalmát, továbbá májvédő, gyomorfekély-ellenes, antioxidáns, szabadgyökfogó, öregedést gátló, sőt antibakteriális és antivirális (ide értve HIV-ellenes hatását is).

További érdekességek a ganodermáról itt olvasható: Ganoderma Gyógygomba

A kifejlett termőtestre jellemző vegyületek: terpenoidok (eddig több mint 140 vegyületet azonosítottak, főként különböző triterpéneket) szénhidrátok (főként immunmoduláns hatású poliszacharidok) proteinek, nukleotidok egyéb vegyületek (pl. szerolok, cerberozidok, stb.)

A micéliumra jellemző vegyületek: terpenoidok laktonok alkaloidok poliszacharidok és szerinek (nitrogén mentes poliszacharidok)

A pecsétviaszgombával kapcsolatban bővebb felvilágosítást és kiterjedt irodalomjegyzéket találhat az alábbi kiadványokban: A Pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum). Összeáll. Dr. Szabó László Gy., Dr. Babulka Péter, Fődi Attila. Budapest : DXN Europe Kft., 2011. 30 p.
Dr. Lelley, Jan: A gombák gyógyító ereje : Mikoterápia az egészség szolgálatában. Ford. Dr. Lelley János. Budapest : Mezőgazda Kiadó, 1999. (Die Heilkraft der Pilze). 155 p. ISBN 963 9121 74 6

(Fontos megjegyezni, hogy az itt közölt hatások nem a DXN ganodermás termékekre, hanem a gombára vonatkoznak!. A gyógygombák nem minősülnek gyógyszernek, nem helyettesíthetik a megfelelő szakembert, az orvosi segítséget! Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése